Tragédia Gázában: több százan haltak meg egy kórházi robbanásban
Hatalmas robbanás rázta meg a közel-keleti várost kedd este.
Felvonult Izrael ellen az arab világ a gázai kórházi robbanást követően. Bár az IDF bizonyítékokat mutatott be, amelyek arra utalnak, hogy az Iszlám Dzsihád egyik rakétája zuhant vissza az övezetre, a robbanás lángba boríthatja a Közel-Keletet. Összefoglalónk!
Kedd este találat érte az Ak Ahli kórház területét Gázában. A gázai jelentések szerint több százan meghaltak. A palesztinok és a zsidó állam szomszédai azonnal Izraelt vádolták a robbanásért, de az Izraeli Védelmi Erők szerint egy Iszlám Dzsihád által kilőtt rakéta zuhant vissza Gázára.
Daniel Hagari, az IDF nemzetközi szóvivője elmondta: a radarjuk ugyanabban a pillanatban észlelte a palesztin rakétatüzet, amikor a gázai kórháznál történt a robbanás. Hozzátette: a terrorcsoportok közötti befogott üzenetek alapján az Iszlám Dzsihád lőtte ki a rakétákat – számolt be a Times of Israel.
Az izraeli hadsereg szerint az Ak Ahli Baptista Kórháznál történt robbanás idején nem voltak légi-, szárazföldi vagy tengeri támadások a kórház környékén.
Hagari katonai drónok által gyűjtött légi felvételeket is megosztott, amelyeken egy olyan robbanás látható, amely szerinte nem volt összeegyeztethető az izraeli fegyverekkel. Azt is elmondta: a felvételek alapján a rakéta a kórház parkolójában robbant fel, és nem hozott létre krátert.
Ezt is ajánljuk a témában
Hatalmas robbanás rázta meg a közel-keleti várost kedd este.
Az izraeli hadsereg információi szerint a háború kezdete óta nagyjából 450 Izraelre kilőtt palesztin rakéta landolt a Gázai-övezetben.
Jichák Hercog izraeli elnök modern kori vérvádnak nevezte a vádakat,
„Az Iszlám Dzsihád rakétája sok palesztint megölt egy gázai kórházban – egy olyan helyen, ahol életeket kellene menteni” – írta az elnök.
„Szégyellje magát a média, amely lenyeli a Hamász és az Iszlám Dzsihád hazugságait – egy 21. századi vérvádat sugároznak világszerte. Szégyelljék magukat az aljas terroristák Gázában, akik szándékosan ontják az ártatlanok vérét” – írta Hercog.
Az esemény felkavarta Joe Biden amerikai elnök izraeli útjának terveit is. Biden Izrael után Jordániába repül, ahol részt vett volna egy négyoldalú csúcstalálkozón Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság elnökével, II. Abdullah jordániai királlyal és Abdel-Fattáh esz-Sziszi egyiptomi elnökkel,
de ezt a kórházi robbanás után lemondták.
A jordániai külügyminiszter szerda reggel kiadott egy nyilatkozatot, amelyben azt írta: fölösleges a találkozó, mert úgyse tudnák megállítani a háborút. Jordánia az izraeli bizonyítékok ellenére mészárlással vádolta az izraeli légierőt.
Az izraeliek vegyes érzésekkel fogadják az amerikai elnök szolidaritási látogatását, aki az izraeli kritikusok szerint jelenlétével akadályozza az IDF-et a szárazföldi hadművelet megindításában – írja a JNS.
Ráadásul John Kirby, a Fehér Ház szóvivője már útban Izrael felé a sajtó munkatársainak kijelentette:
„Biden kemény kérdéseket fog feltenni Izraelnek”.
Még kedd éjszaka tömegtüntetések és zavargások robbantak ki szerte a muszlim világban. Izrael gyors tagadó reakciója ellenére Libanonban, Tunéziában, és Törökországban is utcára vonultak az emberek, hogy Izrael ellen tüntessenek.
A Hezbollah szerdát „a harag napjának” minősítette a kórházi robbanás miatt.
Bejrútban a tömeg azt skandálta: „halál Amerikára és halál Izraelre”.
A nyugati világban pedig New Yorkban és Torontóban is Izrael-ellenes tüntetéseket tartottak. Washingtonban a Fehér Ház előtt is több száz palesztin tüntető jelent meg. Várhatóan a következő napokban folytatódni fognak ezek a megmozdulások.
Mindeközben a Hezbollah egyre sűrűbben lő Izraelre északról, amely erősíti az aggodalmakat, hogy felforrósodhat az északi front.
A Hezbollah terrorszervezet szerda kora reggel Libanonból páncéltörő irányított rakétát lőtt ki az izraeli erőkre az észak-izraeli Shtula moszav közelében – számolt be a Times of Israel.
A támadás volt legalább a hetedik rakéta, amelyet az elmúlt 24 órában az északi határon fekvő városokra és katonai állásokra lőttek ki.
Az elmúlt napokban a határ mindkét oldaláról elmenekültek a lakosok. Izraelben az i24NEWS adatai szerint eddig közel félmillió embernek kellett elhagynia az otthonát. Az IDF evakuálta a gázai határ menti települések lakóit, valamint az északi határ melletti 28 települést is.
Kedden az IDF nemzetközi szóvivője olyan megjegyzést tett, amely kétségeket ébresztett az eddig biztosnak vélt gázai invázióval kapcsolatosan – írja a Jerusalem Post.
„Készülünk a háború következő szakaszaira. Még nem mondtuk meg, hogy mik lesznek azok.
Mindenki a szárazföldi offenzíváról beszél. Lehet, hogy valami más lesz”
– mondta Richard Hecht alezredes az újságírókkal tartott rendszeres tájékoztatóján.
Az izraeli hadsereg csapatai már napok óta várakoznak a gázai határon a bevonulási parancsra, azonban a hírek szerint Joe Biden látogatása miatt tovább halasztják a hadműveletet.
Ahogy a Mandiner is megírta: a Walla portálnak nyilatkozó, meg nem nevezett izraeli katonai források bírálták a halasztást, azzal érveltek, hogy minden újabb óra a hadsereg ellen játszik, mert lehetővé teszi a Hamasz felkészülését az összecsapásokra.
Ezt is ajánljuk a témában
Izraeli katonai források szerint minden újabb óra a hadsereg ellen játszik, mert lehetővé teszi a Hamasz felkészülését az összecsapásokra.
Nyitókép: Yassine Gaidi/Anadolu via AFP
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Az osztrák férfival feltehetőleg egy dróncsapás végzett a fronton.
A tűzszünet pedig január 19-én lép életbe.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.